Посів сої. Коли ж се сіяти сою?
Ой, здається, тільки вчора сніги пішли, а вже й весна на дворі — і от, на календарі вже кінці квітня! І все це позаду, а ми вже й не встигаємо за зерновими культурами, бо вже й бобові на підході. І ось так виходить, що соя проситься на поле. Бо ж кожен знає, що добрий старт — це половина справи, а от помилки під час посіву можуть сильно показатися вже на зборі врожаю.
Так от, сіяти сою треба, коли температура ґрунту на глибині закладення насіння піднімається до 12-15 градусів. Зазвичай, це буває від кінця квітня до середини травня, а в роки, коли весна рання, таку температуру можна застати й раніше. В першу чергу сіють пізні сорти, середньопізні, а оці ранньостиглі сорти і не поспішай сіяти, хай трошки почекають, коли все буде в нормі. Якщо зрано посієш, то сіянці вийдуть пізно, до того ж можна підхопити всякі шкідники і хвороби, і буде нам втрата врожаю.

Як і скільки сіяти сою
Сою широкорядним способом сіють, це вже перевірено на багатьох полях. Міжряддя залежить від сорту і коливається від 45 до 70 см. Чим раніше стиглий сорт, тим менше міжряддя:
ранньостиглі сорти — 45 см;
середньостиглі — 60 см;
пізньостиглі — 70 см.
Дехто радить суцільний рядковий спосіб, коли на 1 га має бути 800-900 тисяч рослин. То й не диво, бо така соя не галузиться, росте швидше, дозріває, що дуже важливо для північних територій. Коли міжряддя звужені, можна зібрати на 2-3 центнери більше з кожного гектара.
Глибина загортання насіння
Не менш важливе питання — глибина загортання насіння. Бо ж, коли глибше закинемо — насіння не буде проростати, і все піде не так, як треба. Ідеальна глибина — 4-5 см, а коли ґрунт сухий, то загортай на 1-2 см глибше.
Густота стояння та вплив на врожайність
Що стосується густоти рослин, то для Лісостепу найкраще висівати 450-550 тис/га рослин, а от для Полісся і Степу трохи менше — 400-450 тис/га. Кількість рослин, що їх треба висіяти на 1 га залежить від міжряддя:
- Ранньостиглі сорти — 600-750 тис/га;
- Середньоранні — 550-650 тис/га;
- Середньопізні та пізньостиглі — 350-500 тис/га.
Таки, як не крути, густіші посіви швидше дозрівають, а от із занадто рідкими буде важче, бо тоді боби прикріплюються аж на висоті не менше 15 см. А от при щільних посівах — вже на висоті 3-5 см, і це значно підвищує втрати при збиранні.
Скільки треба сої на 1 га в кг: вагова норма насіння
Вагова норма може різнитися, бо залежить від маси 1000 насінин і якості насіння, і може коливатися від 70 до 130 кг/га. Тому кожен раз треба перевіряти й коригувати.
Відгуки трактористів та фермерів про посів сої:
Іван, тракторист з Волині:
“Не знаю, як кому, але коли соя сходить добре, то все йде як по маслу. Важливо не поспішати з посівом, бо якщо сієш занадто рано, то й зерно не дасть хорошого врожаю. А я завжди перед сівбою перевіряю температуру ґрунту, аби не пошкодити насіння.”
Марія, фермерка з Тернопільщини:
“Ми ж з чоловіком завжди сіяли сою за старими методами. І поки не пробували суцільний рядковий спосіб, то й не знали, що так можна швидше зібрати. Так, і витрати на пальне менші, і зібрати можна більше. Ось, цьогоріч на північних землях так і плануємо сіять.”
Петро, фермер з Івано-Франківщини:
“Сіяти сою — це не жарти, якщо не встигнеш, то рідкі посіви дають менший результат. А ось, коли сидиш на тракторі і все по порядку робиш, то й урожаї завжди добрі. Тож, не можна поспішати, треба чітко по температурі все робити!”

Обладнання для посіву сої: Як посіяти сою на наших землях
Як прийде весна, то вже й не дає спокою те, як правильно посіяти сою. Бо наші землі потребують особливого догляду. Тут без хорошого обладнання не обійтись. Ось яке ж воно — обладнання для посіву сої:
- Сівалка точного висіву (пневматична чи механічна)
Тип: Для нашої місцевості, звісно, пневматична сівалка — найкраще рішення. Вона дає більшу точність при висіві і вже точно не підведе.
Рекомендовані бренди: Väderstad, John Deere, Gaspardo, Monosem, Kverneland — це бренди, які вже не один рік на слуху в наших селах, і на них можна покластися.
Особливості: Сівалка повинна забезпечити відстань між насінинами 5-7 см і глибину 3-5 см. Не можна робити занадто глибоко, бо тоді не кожен пухнастий бобчик проросте так, як треба.
- Культиватор або дискова борона
Це обладнання вам допоможе гарно підготувати землю. Треба, щоб ґрунт став добре розпушеним, а поле рівним, бо соя вимагає гарних умов для зростання. - Катки або прикочувальні валики
Це вже для того, щоб після посіву підсипати трошки землі і, як кажуть на наших теренах, «щоб земля закрила насіння». Це дозволить покращити контакт насіння з вологою й допоможе йому швидше прорости. - Оприскувач
Фунгіциди і бактерії-ризобії — обов’язково треба обробити насіння до того, як посадите його в землю. А ще для обробки бур’янів після сходів — оприскувач вам точно знадобиться. - GPS-навігація або автопілот (не обов’язково, але дуже бажано)
Це не просто модна штука — це великі плюси для точного висіву. Без такого крутого приладу можна зробити нескінченні помилки, які потім скажуться на урожаї.
Додаткове обладнання для посіву:
- Протруювач для насіння — дуже важливий для гарного результату.
- Сівалки з функцією добрив — це взагалі чудо техніки! Вносиш добрива разом з насінням і так і швидше виросте, і щоб земля була ситою.
Відгуки трактористів та фермерів про обладнання для посіву сої:
- Іван, тракторист з Волині:
“Як посієш на пневматичній сівалці, так і буде все чітко і рівненько. І ще добре, що можна поставити автопілот — тоді взагалі не переживаєш, що не так посієш.” - Марія, фермерка з Тернопільщини:
“Ми вже кілька разів сіяли сою на суцільний рядковий спосіб, і кожного разу збір — як на локомотиві! І сівалка з добривами — то взагалі ідея! І земля подякує, і врожай буде гарний!” - Петро, механізатор з Івано-Франківщини:
“Ну, для мене найголовніше — це коли техніка працює як годинник. Якщо сівалка правильна, і все зроблено за технологією, то не буде проблем. А от і з катками ми довго не могли розібратися, а тепер все по поличках!”