Фосфорні добрива

Як вибрати фосфорні добрива для ефективного живлення?

Міжсезоння — ідеальний час для забезпечення агровиробництва необхідними ресурсами. Осінні польові роботи завершено, до весняних ще далеко, і виробники активно пропонують свою продукцію. Це найкращий момент, щоб подбати про фосфорні добрива, які використовуються на всіх полях України, незалежно від регіону чи системи живлення. 

Але вибір фосфорних добрив не так простий, як здається на перший погляд. При виборі добрив потрібно враховувати кілька важливих аспектів, адже в сертифікатах зазвичай вказується тільки загальна форма фосфору, а це не завжди дає точне уявлення про доступність цього елементу для рослин. 

Водорозчинний, цитраторозчинний та доступний фосфор: яка різниця?

Сергій Сальніков, керівник сервісно-технологічного відділу компанії “Ukravit”, пояснює:

“Що, здавалося б, складного у виборі фосфорних добрив? Нічого, якщо знаєш різницю між водорозчинним, цитраторозчинним, доступним та загальним фосфором. Водорозчинний фосфор визначається шляхом розчинення добрив у воді та вимірювання відсотка загального розчиненого фосфату. Частина добрива, яка не розчинилася у воді, поміщається у розчин цитрату амонію. Кількість фосфору, розчиненого в цьому розчині, вимірюють і виражають у відсотках від загальної кількості в матеріалі добрива — це цитраторозчинний фосфор. Зазвичай цитратрозчинного фосфору в добриві менше, ніж водорозчинного, але все залежить від сировини, що була використана при виробництві. Сума водорозчинного і цитраторозчинного фосфору показує відсоток, що є доступним для рослин і може використовуватися для живлення”.

Однак, за його словами, загальний фосфор, який часто вказується на етикетках, включає в себе ці два види фосфору, а також інші форми, які розчиняються лише в сильних кислотах. Це може призвести до недорозуміння, адже по факту лише 70-80% цього фосфору буде доступно для рослин, а в деяких випадках і менше 50%. 

Важливість рН ґрунту для доступності фосфору 

Ще один важливий аспект вибору фосфорних добрив — це рН ґрунту. Сергій Сальніков наголошує: «Рівень pH ґрунту безпосередньо впливає на доступність фосфору для рослин». Згідно з науковими даними, фосфор найбільш доступний для використання рослинами при pH 6-7. Коли pH перевищує 7,3, фосфор фіксується у вигляді фосфатів кальцію і стає недоступним. При pH менше 6, фосфор переходить у форму фосфату алюмінію, а при pH нижче 5 — у фосфати заліза. 

Дослідження фосфору в добривах 

Вченими Ukravit Institute у 2024 році було проведено понад 3 тис. досліджень зразків різних видів добрив, що дозволяє зробити висновок: аграрії все більше звертають увагу на форму фосфору в добривах. Наприклад, добриво, що містить багато цитраторозчинного фосфору, не слід застосовувати на ґрунтах з pH понад 7,3, оскільки це знизить ефективність добрива. 

Підхід до вибору добрив 

Щоб забезпечити своїм посівам необхідне живлення, Сергій Сальніков рекомендує комплексно підходити до вибору добрив, досліджуючи не тільки властивості самих добрив, а й рН ґрунту. Так можна визначити наявні дефіцити в ґрунті і вибрати добрива, які будуть максимально ефективними.